Сьогодні портативні радіостанції використовують не лише військові та представники силових структур, як це було кілька десятків років тому, а й звичайні люди. Відповідно, дизайн корпусу рації залежить від її типу та призначення. Розберемося, що необхідно врахувати, як розпочати створення корпусу засобу зв’язку.
Розробка рації: визначаємо цільову аудиторію
Спочатку необхідно відповісти на запитання: хто і навіщо використовувати пристрій? Залежно від цього, виділяємо три групи портативних радіостанцій.
- Аматорські прилади використовують для ігор та розваг. Користувачам-аматорам достатньо мінімального набору функцій, низької потужності (до 2,5 Вт) та простого дизайну без зайвих елементів.
- Напівпрофесійні підходять тим, хто захоплюється полюванням, туризмом, альпінізмом, тобто видами діяльності, пов’язаними з певним ризиком для здоров’я та життя. Наприклад, коли туристи подорожують групою, їм потрібно підтримувати зв’язок на великих відстанях, щоби ніхто не загубився. У польових умовах нагоді пристрої потужністю до 4 Вт з міцним корпусом, стійким до механічних пошкоджень.
- Професійні призначені для поліцейських, пілотів, моряків, шахтарів. Безперебійний зв’язок із колегами для цих людей надзвичайно важливий, від цього навіть можуть залежати людські життя. Професійні рації працюють на відстанях до 15 км і мають потужність понад 5 Вт. Такі пристрої витримують застосування у екстремальних умовах.
Корпус рації: який вибрати матеріал?
Знову відштовхуємось від потреб цільових споживачів.
- Любителів, які купують рацію для розваг, цілком влаштує легкий пластиковий корпус.
- Мандрівникам та екстремалам знадобиться корпус із міцного пластику, укріплений металевим шасі, на випадок якщо рація впаде чи вдариться.
- Професіоналам, які працюють у небезпечних умовах, підійдуть міцні пластикові та металеві корпуси, стійкі до механічних впливів. Хоча метал має й недоліки: він багато важить і «холодить» руки.
Зазвичай професійні рації важать більше за рахунок начинки та потужного корпусу. Проте важкий прилад незручно використовувати та постійно носити при собі. Тому важливо знайти баланс між габаритами пристрою та його функціональністю. А ще матеріал впливає на те, як рація переносить низькі та високі температури.
При проектуванні необхідно враховувати рівень захисту корпусу. IP (Ingress Protection Rating) – це показник стійкості оболонки до потрапляння вологи, пилу та твердих частинок. Він позначається двома цифрами: перша вказує рівень захисту від проникнення сторонніх предметів (від 0 до 6), друга — від води (від 0 до 9). Тобто маркування IP69 означає, що прилад пило- та водонепроникний. Так, охоронцям у магазині підійдуть рації з невисоким рівнем захисту, а ось морякам та рибалкам потрібні водонепроникні пристрої.
Маркування IK демонструє рівень захисту від механічної дії. Значення 00 – це повна відсутність захисту, 10 – прилад витримує падіння на нього вантажу вагою 5 кг з висоти 40 см. Щоб убезпечити пристрій, можна замовити дизайн корпусу для рації та розробку захисного чохла-кобури. Додатково рекомендується зробити вставки з гуми, щоб підвищити рівень захисту від вологи та ударів. Прогумований корпус зручніше тримати, тому що він не вислизає з рук.
Створення рації: комплектація
Промдизайн рацій та засобів зв’язку залежить від їхньої комплектації. Базова структура рації виглядає так:
- радіоприймач;
- радіопередавач;
- пристрій перетворення сигналів;
- антена;
- блок живлення.
Безпосередньо на дизайні відображається тип антени (знімна або незнімна) та блок живлення (батарейки або акумулятор). Акумулятори, у свою чергу, відрізняються вагою, розмірами, ціною та фізичними властивостями. Наприклад, нікель-метал-гідридний акумулятор (Ni-MH) нетоксичний, але чутливий до низьких температур. А літій-іонний компактний, проте схильний до «ефекту пам’яті» (оборотної втрати ємності).
Додатково рації оснащуються:
- дисплеєм (в основному аматорські та стаціонарні);
- гарнітурою;
- зарядним пристроєм (іде в комплекті або купується окремо);
- індикатор заряду;
- ліхтариком;
- кліпсою (вбудованою або знімною).
Кнопки, перемикачі, динаміки, роз’єми повинні розташовуватися так, щоб користувачеві було легко керувати пристроєм навіть однією рукою, будь то аматорська або професійна рація.
Розробка засобу зв’язку: етапи
- Упорядкування технічного завдання.
- Дослідження ринку.
- Розробка концептів.
- Фінальна доробка обраного концепту та 3D-моделювання рації.
Скільки коштує розробка дизайну рації?
Ціна на дизайн корпусу рації залежить від таких умов:
- терміни виконання;
- наявності вихідних матеріалів;
- технічної складності устрою;
- кількості концептів.
Студія промислового дизайну KLONA пропонує створення засобу зв’язку та інші послуги – ознайомтеся з повним списком на нашому сайті. Ми допомагаємо клієнтам реалізовувати цікаві проекти та винаходити нові пристрої.