В одному зі своїх безсмертних творів Г. Г. Маркес писав: «Світ був ще таким новим, що багато речей не мали назви, і на них доводилося показувати пальцем». Але показувати пальцем незручно і некультурно, тому в 1995 масачусетські студенти придумали компактний термін – «3D-друк». Перша історична технологія об’ємного друку була запатентована Чарльз Халл трохи раніше, в 1986 році, і з тих пір зазнала безліч змін.

Ключовими моментами, які помітно вплинули на майбутнє 3D-друку, стали технологія Poly Jet (2000 р.), винахід принтера, який може відтворити себе сам (2008 р.), друк штучних кровоносних судин (2010 р.), розробка, яка дала можливість друку одночасно кількома кольорами та матеріалами (2014 р.) та інші.

З тих пір можливості зробили крок далеко вперед і заслужено користуються гарною репутацією серед широких мас. А на горизонті замаячили такі перспективи розвитку 3D-друку, про які творці-першопрохідці і мріяти не могли.

Розвиток 3D-друку

Несподівані можливості 3D-друку. «Ріг достатку» англійською

Спектр можливостейоб’ємного друку дуже значний. Навіть якщо не брати до уваги складні проекти з розробки, наприклад, друку автомобільних деталей, а зупинитися на чомусь більш буденному. Завдяки новим технологіям 3D-друку тепер можна створити модний чохол для телефону, дитячу іграшку (спеціально на замовлення улюбленого чада), ексклюзивне взуття, стильний набір посуду та багато інших корисних та красивих речей.

Нові технології 3D в області друку іноді знаходять приголомшливі та несподівані рішення. Наприклад, проект «Cornucopia» – харчові принтери, які успішно друкують їжу. У перекладі з англійської назва принтера перекладається як “ріг достатку” і те, які страви з нього “сипатимуться”, повністю залежить від користувачів. Заправляють такі механізми продуктами харчування, вони розподіляються та охолоджуються в процесі обробки. Небагато фантазії – і ми вже бачимо, як у найближчому майбутньому хороша господиня не повинна стояти годинами біля плити, помішуючи абрикосове варення дерев’яною ложкою, їй потрібно буде лише дати завдання принтеру.

Майбутнє 3D-друку залежить від усіх. Підлітки – винахідники

Розвиток 3D-друку багато в чому визначають провідні компанії-гіганти сучасного світу. Серед них голландська компанія Shapeways, (яка давно переступила мільйонну межу замовлених виробів), французька – Sculpteo (підходить тим, хто вже професійно працює з 3D-моделями), та бельгійська компанія Materialise (основні напрямки – інженерні, медичні вироби та ін.)

Часто винахідниками в галузі друкованих виробів стають підлітки, вони найбільш відкриті для нових ідей та неймовірних фантазій. Коли Істону ЛаШапелю було 17, він винайшов протез руки. Протез, роздрукований на 3D-принтері, вийшов набагато дешевшим за існуючі аналоги. Новина набула широкого резонансу і привела Істона до Білого Дому. Казанська третьокурсниця Сабіна Сакаєва розробила фіксатор, який допомагає під час переломів пережити етап загоєння з максимальним комфортом. І це не виняткові приклади, а цілком нормальна світова тенденція – запатентувати нову розробку в цій галузі може навіть підліток, що значно визначає перспективи розвитку 3D-друку.

Майбутнє 3D-друку

Виходячи з матеріалу та способу виконання об’ємні вироби мають різну ціну. Якщо найдешевше можна придбати менше ніж за 100$, то один із дорожчих варіантів, наприклад, роздрукований автомобіль, обійдеться більше 50 000$.

Майбутнє тривимірного друку

Нові технології 3D-друку. У кожної людини своя ціна

Кожна людина має свою ціну. Саме ціна, а чи не цінність, конкретна цифра. Якою вона буде якщо людина… надрукована на принтері? Судячи з того, як швидко розвиваються можливості 3D-друку, ми дуже скоро зможемо це дізнатися. Світова практика друку та експериментальної пересадки функціональних органів, тканин, кісток обіцяє фантастичні перспективи, безліч врятованих життів та велику ймовірність створення нових.

Швидкий прогрес у сферах розробки біоматеріалу робить імплантацію таких органів більш ніж реальною та поширеною практикою. Професор і практикуючий хірург Мартін Бірчелл (Лондон, університетський коледж) стверджує: «Я думаю, що вже через десять років хірурги, такі як я, зможуть робити операції з надрукованими органами та тканинами. Чекаю не дочекаюся!”.

Нові технології тривимірного друку

Основні напрямки розвитку 3D-друку в майбутньому. Три кити для великого плавання

Євген Кожуховський (гендиректор Smart Print, Київ) ще у 2015 р. зазначав, що ринок об’ємного друку у грошовому вираженні збільшився майже вдвічі. Кожні два роки швидкість друку збільшується вдвічі і в два рази знижується ціна принтерів. «Це відкриває величезні перспективи у наступні п’ять років», – стверджує він.

За прогнозами експертів, нові технології 3D-друку будуть стрімко розвиватися в наступних напрямках.

Друк архітектурних проектів та інтер’єрів. У Дубаї вже роздрукували будинок площею 250 кв.м. Принцип роботи нехитрий: робот рухається спеціально встановленими рейками і накладає бетонну суміш. Вартість будівлі наполовину дешевша за звичайну.

Друк у медицині. Вчені успішно роздрукували не лише органи тіла, а й людський скелет. За допомогою розвитку друку 3D планується заповнити постійний брак донорів.

Друк авто-, мото- та аеро- техніки. Роздрукувати автомобіль, попередньо обравши потрібний колір і функцію розтину лаком, – що може бути реальніше в епоху нових технологій об’ємного друку? Сюди віднесемо друк 3D-деталей для космічних кораблів і т.д.

Основні напрямки 3D-друку

Перспективи 3D-друку. Принцип «чарівної палички»

Якщо спробувати уявитидалеке майбутнє 3D-друку то, швидше за все, вийде картина, гідна пера кращого фантаста. Коли прогнози експертів виправдають себе хоча б наполовину і можна буде швидко і дешево (майже з повітря, наче за помахом чарівної палички) друкувати абсолютно ВСІ, світ зміниться до невпізнанності. Можливості 3D настільки безмежні, наскільки доступні. Створюйте, фантазуйте, робіть життя кращим! А компанія KLONA із задоволенням допоможе Вам у цьому. У нас можна в короткий термін розробити, роздрукувати будь-яку річ із вибраного матеріалу.

Давно минули часи, коли об’ємний друк асоціювався з милою сувенірною продукцією або якимись екзотичними одиничними принтерами. На рідних просторах благодатний «ґрунт» для розвитку 3D-друку вже сам по собі гарантує половину успіху Ваших стартапів та проектів. Нам завжди буде приємно працювати з людьми, які найшвидше зрозуміли, наскільки якісними та корисними можуть бути надруковані вироби, і яка приголомшлива перспектива у 3D-друку на світовому та споживчому ринку.

Перспективи 3D-друку