Ми займаємось промисловим дизайном вже 6 років. За цей час ми мали багато проектів: датчики, годинники, браслети, корпуси, і навіть іграшки. За 6 років ми багато чого навчилися і багато в чому кардинально змінили свій погляд на промисловий дизайн. Тому хочеться донести кілька важливих речей, які можуть полегшити роботу замовників зі студіями дизайну та, звичайно, поглянути зсередини на те, як працює студія промислового дизайну та навіщо вона це робить.

Сідайте зручніше 🙂

Як працює студія промислового дизайну

Промисловий дизайн — не мистецтво

І це перша думка, яку ми намагаємось донести до людей, які приходять до нашої студії. Завдання промислового дизайнера – розробити та спроектувати предмет. Це означає, що він має бути зручним у використанні, зрозумілим, орієнтованим на конкретного споживача, що реалізується, і потім красивим. “Зробити красиво” – це художникам.

Як не працює студія промислового дизайну

У дизайнера – одна голова, а у промдизайнера – 4

Не буквально, звісно. Особливість промислового дизайнера, на відміну графічного, наприклад, у цьому, що він доводиться одночасно бути конструктором, матеріалознавцем, маркетологом і, нарешті, дизайнером.Звичайно, це не означає, що промисловий дизайнер повинен володіти всім набором знань, необхідним для 4 професій. Але базові знання для спілкування із цими фахівцями обов’язково мають бути. Тому створюють студії промислового дизайну. Під одним дахом збирають усіх необхідних фахівців, які утворюють команду та видають у результаті готовий продукт, який сподобається потенційному споживачеві.

Чому фрілансер – це не дуже хороша ідея?

Заперечення, яке ми чуємо найчастіше: А чому так дорого? Мені фрілансер за три копійки зробить”. Зазвичай ми не сперечаємося, деякі проекти дійсно мають такі бюджети, з якими працювати абсолютно нереально в рамках студії промислового дизайну. І тоді простіше піти до фрілансера за швидким та дешевим результатом. Здавалося б, ідеальний варіант. Чому ми проти такого підходу? Ні, не тому, що хочемо більше грошей та замовлень. А тому що:

 • фрілансер НЕ несе відповідальності за продукт;
 • фрілансер – НЕ технолог, не маркетолог і не матеріалознавець (а якщо так – то він стоїть на рівні студії) і в його команді таких фахівців немає (а якщо так – це вже студія промислового дизайну);
 • фрілансер НЕ підготує модель до виробництва і точно не виготовить її вам.
Промисловий дизайнер - фрілансер

Отже, наша вам порада, якщо у вас недостатньо бюджету – шукайте інвесторів. Не варто сподіватися на те, що вийде якісно та дешево. Тому що не вийде. А витрачені гроші підуть у нікуди.

Куди ж витрачаються ваші кровно зароблені?

Давайте спробуємо розібратися, з яких етапів складається проект розробки нового продукту, і який обсяг роботи передбачає. Щоб простіше було зрозуміти, візьмемо для прикладу розробку розумного браслета (бо ми створили вже не один).

До нас приходить замовник і каже: “Я придумав класний гаджет, хочу підірвати світовий ринок. Це розумний браслет, який рахуватиме кількість калорій, рівень НСВ і пророкуватиме настрій дружини на завтра. Дослідження проведено, начинка розроблена, давайте зробимо дизайн”.

Геніальний промисловий дизайн

Ми захоплюємося ідеєю, хвалимо замовника і приступаємо до складання ТЗ. Докладно описувати, що туди не входить, це тема окремої статті, але ось пара загальних пунктів:

 • цільова аудиторія (стаття, вік, місце проживання, інтереси, спосіб життя і т.д.);
 • ринок збуту;
 • застосування гаджета;
 • повний опис функціоналу;
 • маркетингові цілі підприємства;
 • сподобалися референси (якщо такі є);
 • вимоги до конструкції (якщо такі є) тощо. і т.п.

Після того, як ми зрозуміли, чого хоче замовник, настає другий етап: дослідження. Тут підключаються маркетологи, яким необхідно зібрати велику кількість даних і поділитися ними з усією командою. Вивчається ринок, підбираються референси, виводяться тренди, формуються очікування ЦА тощо.

Тільки після цього можна розпочати розробляти концепти. Найчастіше це роблять у формі ескізів. Промисловий дизайнер розробляє від 3 до 15 варіантів (іноді й більше) залежно від вимог замовника. Найвдаліші варіанти моделюються у спеціальній програмі та готується візуалізація для замовника.

Замовник дивиться і каже, які варіанти йому сподобалися, де потрібно внести редагування, що варто видалити і нікому не показувати і т.д. Промисловий дизайнер допрацьовує варіанти, додає, що потрібно, видаляє, що не потрібно і знову надсилає керівнику проектів для презентації. В ідеальному світі після першої презентації всім подобається і можна рухатися далі.

Студія промислового дизайну – замовник

На практиці може знадобитися ще одна презентація, щоб студія та замовник дійшли загального рішення. Але й на цьому робота не закінчується. Після того, як ми затвердили варіант під назвою “Це круто, хлопці, давайте робити” настав час пригод підготовки до виробництва.

Це найскладніша та найцікавіша частина. Ми підбираємо матеріали, радимося з інженерами, конструкторами та іншими розумними людьми. Все це робиться для того, щоб переконатися, щоідеальний баланс між дизайном та оптимальною ціною виробництва знайдено.

І коли ми зробили це, то все ще знаходимося приблизно на половині шляху до готового виробу. Адже потрібно створити прес-форму, виготовити перший зразок, протестувати його, доопрацювати при необхідності, проконтролювати перший тираж тощо цікаві речі 🙂

На реалізацію проекту йде від кількох місяців до року. Під кожен проект збирається окрема команда щонайменше шести осіб. На жаль, це величезні ресурси: час, гроші, нерви. Натомість результат виправдає очікування.

Гроші – результат

Як не припуститися фатальної помилки при виборі студії промислового дизайну?

Вибір студії – відповідальний процес. І цим, на мою скромну думку, повинен займатися безпосередньо керівник проекту, а не його заступник/секретар/офіс-менеджер.

На що варто звернути увагу?

 1. Наявність у портфоліо складних об’єктів промдизайну. Деякі компанії із чистою совістю заявляють, що займаються промисловим дизайном, хоча насправді розробляють геометрію пляшок. І це, безумовно, також промдизайн. Однак складний пристрій навряд чи буде їм по плечу.
 2. Наявність у штаті маркетолога. Неочевидна перевага, але саме маркетолог здатний своїми рекомендаціями ще на етапі розробки дизайну закласти фундамент високої популярності майбутнього продукту.
 3. Наявність виробництва чи адекватних підрядників. Студія промислового дизайну має мати власне виробництво. Але досвід підказує, що якщо воно є (або постійні партнери-виробники), то студія обов’язково подбає про те, щоб здешевити виробництво, не нашкодивши якості продукту.

Сподіваюся, я допомогла вам зрозуміти, чим займається студія промислового дизайну і чому це круто. Якщо у вас залишилися якісь питання/заперечення/доповнення, пишіть у коментарях, поспілкуємось 🙂