За час свого існування ми допомогли запуститися десяткам стартапів, і з деякими засновниками спілкуємося досі. Ми бачили як роблять помилки (і робили їх самі), як приходить успіх і як провалюються хороші стартапи. Весь свій досвід зібрали у цій статті у вигляді коротких порад, які допоможуть при запуску hardware-стартапу.

Щоб підкріпити свій досвід реальними кейсами, ми поспілкувалися з кількома фундаторами стартапів і взяли у них цінні коментарі. Це Максим Гетьман, засновник стартапу Foodger, який допомагає оптимізувати процес купівлі та споживання їжі, та Антон Галяшинський, який створив мультивізор Wider, який спрощує роботу з контентом у різних сферах діяльності.

Стартап з нуля

Для вашої зручності ми розділили поради на кілька категорій відповідно до етапів запуску. Отже, не тягтимемо кота за…, коротше, поїхали.

Ідея

Почніть із проблеми

Геніальна ідея народжена, щоби вирішити якусь проблему. А не навпаки. Це очевидно, але не просто. Якщо у вас є ідея, яка здатна допомогти людям, ви на правильному шляху. Наприклад, стартап Forceemotion зробив турботу про близьких людей простіше. Стартап Foodger придумав як спростити процес покупки продуктів та приготування їжі. Якщо ви спочатку задумалися про те, як заробити гроші, а потім почали шукати ідею, то з вами каші не звариш. Не без винятків, звичайно, але все ж таки.

Створення стартапу

Український стартап Forceemotion

Поговоріть із друзями та знайомими

На етапі розробки ідеї найпростіший спосіб перевірити попит – поспілкуватися з друзями та знайомими. Завжди є ймовірність, що проблема, яку ви намагаєтеся вирішити, не така вже й велика, і люди не готові платити гроші за її вирішення. Не бійтеся злити ідею, здебільшого, людям ліньки робити щось самим. Тому ймовірність, що хтось украде вашу ідею – мізерна.

Спрощуйте, замість ускладнюваня

Продукт, який добре вирішує одну проблему, кращий за той, який абияк вирішує відразу кілька. На етапі запуску стартапу зосередьтеся на одній функції та реалізуйте її добре. Після того, як ваш продукт стане популярним, можна буде подумати про розширення функціоналу. В іншому випадку, може вийти занадто складний пристрій, цінність якого важко буде донести до цільової аудиторії.

Ось що розповідає про пошук ідеї Максим Гетьман, засновник стартапу Foodger:

“Ми розпочали з проблеми, з якою стикалися самі. Я жив у гуртожитку на той момент і зрозумів, що коли знаходжуся не вдома, не знаю, які продукти у мене є і скільки їх залишилося. Іноді доводилося додатково ходити до магазину. Я поспілкувався зі своїм одногрупником та зрозумів, що не в мене одного є така проблема. І ми вирішили зробити щось таке, що допоможе вирішити цю проблему.”

Фінансування стартапів

Український стартап PetCube

Команда

Не роздмухуйте штат

Насправді, думки щодо цього розходяться. Хтось вважає, що оптимальна кількість людей у ​​команді – 8, хтось успішно запустився з командою у 2 особи. Що можна сказати точно, на етапі запуску беріть у команду тільки тих людей, які кров з носа дуже потрібні. Якщо не впевнені, що зможете завантажити спеціаліста на повну важливими завданнями, краще поки що почекати.

Довіряйте лише паперу

Є думка, що з друзями бізнес краще не вести. Однак у світі повно історій, коли стартапи запускалися двома добрими друзями чи колишніми колегами. Ми вважаємо, що з друзями працювати можна і потрібно, проте стосунки краще оформити на папері. Тому що дружба дружбою, а обід за розкладом.

Делегуйте все, що можете

Засновники стартапу найчастіше настільки натхненні своєю ідеєю, що хочуть буквально все робити самі. Прагнення хороше, але це завжди шкодить бізнесу. Тому що завдання засновників – організувати роботу та думати про розвиток. Для решти є MasterCard фахівці, які (якщо це правда фахівці своєї справи) зроблять свою роботу швидше і краще.

Про команду та розподіл обов’язків розповідає Максим Гетьман:

“У нас в основній команді двоє людей. Єдине, що ми робили самі – генерація контенту, тобто. фото і відео. І тому ми наймали професіоналів”.

Про те, чому працювати з друзями, можна розповідати Антон Галяшинський:

“Спочатку нас у команді було троє: я, мій друг та брат дружини. Говорять, що з друзями бізнес краще не вести. Проте, на мою думку, важливо підібрати людей, які не просто хочуть заробляти гроші, а вкладають у це душу. У критичні моменти це дуже допомагає.

Правила стартапу

Український стартап Branto

Створення прототипу

Чим швидше, тим краще

Ми не рекомендуємо довго розгойдуватися перед створенням першого прототипу. Чим швидше ви його зробите, тим менше грошей витратите. На цьому етапі навіть не варто згадувати про промисловий дизайн. Завдання першого прототипу – протестувати функціонал, попит та працездатність ідеї.

Чим більше, тим краще

Чим більше людей побачать, доторкнуться і протестують ваш прототип, тим більше зворотного зв’язку ви отримаєте. А це одна з найцінніших речей, які є у вас на цьому етапі. Реальні відгуки та конструктивна критика допоможуть допрацювати ваш пристрій перед виходом на ринок. Не дивуйтеся, якщо помилок та доробок буде справді багато. Чим раніше ви про них дізнаєтесь, тим краще.

Про створення першого прототипу розповідає Антон Галяшинський, співзасновник стартапу “Wider Multivision LLC”:

“Перший прототип ми зібрали власноруч. Звичайно все пройшло не так гладко як хотілося б, але після першої презентації ми зрозуміли, що є попит і є сенс робити пристрій, який буде продаватися в усьому світі”.

Про те, чому важливий прототип, розповідає Максим Гетьман:

“Повертаючись думками назад, я розумію, що виправив би одну річ. Нам потрібно було створити більше прототипів, щоб можна було роздати їх для тестування. Так би ми отримали набагато більше зворотного зв’язку”.

Як розпочати стартап

Український стартап IBlazr

Пошук інвестицій та бюджет

Плануйте бюджет заздалегідь

Очевидна порада, яку чомусь ігнорують дуже багато. Планування – це економія грошей. На цьому все 🙂

Не намагайтеся заощаджувати на якості

Речі, на яких не можна економити під час запуску hardware-стартапу: промисловий дизайн та виробництво. Це згубно позначиться на якості продукту, і потім вам не зможе допомогти навіть найгеніальніший маркетолог. На жаль, ми знаємо, про що говоримо. Приблизно кожен 6 засновник стартапу приходить до нас із дизайном, на який складно дивитися, легко забути і неможливо зробити. Поганий дизайн завжди доводиться переробляти, а це логічно зайві витрати.

Спробуйте більше, ніж потрібно

Найпопулярніший майданчик для пошуку інвестицій у всьому світі та в Україні – Kickstarter. Потрапити туди складно, проте відсоток успішних проектів там вищий, ніж на інших майданчиках. Однак обмежуватися одним ресурсом не варто, є багато інших добрих місць, де варто спробувати щастя. В одній із статей ми робили повний огляд краудфандингових майданчиків, акселераторів та інкубаторів для стартапів. Ознайомитись з ним можна за посиланням.

Етапи стартапу

Український стартап LaMetric

Пошук підрядників

Не працюйте з фрілансерами

Ми говоримо про це багато, постійно та всім. Причина нашої нелюбові до фрілансерів полягає зовсім не в тому, що ми відчуваємо конкуренцію. А в тому, що за фрілансерами завжди доводиться робити і майже завжди переробляти. Фрілансер, хоч би яким хорошим фахівцем він був, працює один, а значить, ви позбавляєте свій продукт безлічі інших фахівців, які можуть допомогти виправити помилки. А це – маркетолог, технолог, конструктор, матеріалознавець, які зроблять продукт продаваним, зручним, функціональним, і що найважливіше – зменшать собівартість виробництва, залишивши якість на високому рівні

Заради всього святого, не заощаджуйте

Хороші студії промислового дизайну не просто так беруть вдвічі-втричі більше грошей за розробку дизайну, ніж фрілансери. За цим стоїть команда спеціалістів, яка зробить все ідеально та забезпечить продукту успіх. Тому вибирати відомі студії з досвідом, не розкіш, а потребу.

Просування

Цінуйте своїх клієнтів

Перші ваші клієнти, нехай навіть потенційні – це найцінніше, що у вас є. Саме вони сформують репутацію і стануть першими фанатами бренду. Не заощаджуйте на техпідтримці і не ігноруйте критику та зворотний зв’язок. Будьте чесними та відкритими, і люди вас полюблять.

Складіть план і постійно переробляйте його

План просування краще скласти ще етапі формування ідеї. Але це зовсім не означає, що потрібно суворо дотримуватися його. Відкрию вам секрет: навіть найзапекліший маркетолог не дасть вам 100% гарантії, що той чи інший канал просування спрацює. Вам доведеться відстежувати ефективність своїх дій і постійно коригувати стратегію. Це правильний підхід, який нарешті дасть вам зрозуміти, що працює саме для вашого продукту та сфери.

Принципи стартапів

Український стартап Ecoisme

Навчіться надихати людей або знайдіть того, хто вже вміє

Просто добрим, нехай навіть геніальним продуктом уже нікого не здивуєш. Не менш важливою є емоційна сторона питання. Просуваючи поки що нікому невідомий продукт, доведеться багато говорити про нього, надихаючи та “заражаючи” людей емоціями. Якщо це вийде, то ваш бренд перетвориться на релігію, а користувачі самі рекомендуватимуть його друзям і знайомим.

Будьте відкритими

Ваша репутація – одна з найцінніших речей, яка у вас є. При запуску стартапу ви, швидше за все, помилитеся. Не бійтеся визнавати свої помилки і виправляти їх.

Випробуйте всі канали

Не вірте нікому, хто скаже вам: “Цей канал не працює”. Закони маркетингу змінюються з шаленою швидкістю і те, що не спрацювало вчора, може працювати сьогодні. Головне, підходьте до всього з розумом та безперервно аналізуйте результати своєї роботи.

Ми в KLONA сподіваємося, що ці невеликі поради допоможуть уникнути помилок і запустити успішний стартап. А якщо Вам потрібна допомога у розробці промислового дизайну чи серійному виробництві – звертайтесь до нас. Ми накопичили багатий досвід у цій сфері та знаємо, як створити комерційно успішний пристрій.