Тривимірне моделювання і друк 3d моделей знайшли своє застосування в багатьох галузях людської діяльності і користуються сьогодні масовим попитом.

Створення 3d моделей і виготовлення прототипу готового виробу – тепер необхідний етап при запуску виробництва нового продукту, при підготовці презентації замовнику, при проведенні функціонального тестування нового продукту.

Друк 3D моделей

сучасна друк 3d моделей – це процес створення об’ємного об’єкта по базі спеціалізованого обладнання (3d принтера) по заздалегідь підготовленій 3д моделі вироби. Отримати 3d-модель об’єкта дозволяє тривимірне моделювання або технології 3d сканування об’єктів.

Створення 3d моделей і їх друк на 3д-принтері – досить непростий процес, що вимагає професійних знань і досвіду.


Друк та виготовлення прототипу готового виробу включає наступні етапи

 1. 3d моделювання – побудова моделі вироби в професійних графічних програма. Тривимірне моделювання включає наступну послідовність дій: створення примітивної форми; опрацювання дрібних деталей; згладжування форм.
 2. текстурування – процес накладення текстур на модель для додання їй реалістичності.
 3. Налаштування освітлення, сцени оточення, вибір точки спостереження і настройка камер, додавання додаткових ефектів.
 4. Підготовка 3D моделі до друку.
 5. Налаштування 3д-принтера.
 6. Друк 3д.
 7. Постобработка готового виробу.

Кожен етап має свої особливості і складності. Розглянемо докладніше як підготувати 3д модель до друку.

Підготовка 3D моделі до друку

Якщо у вас є вже готова тривимірна модель об’єкта або ви плануєте її створити, то перш ніж приступити до її друку на 3д-принтері, вам необхідно буде попередньо підготувати модель до друку.

Чим краще буде підготовлена 3д модель, тим якісніше буде готовий результат.


Процес підготовки можна розділити на 10 основних кроків. Перш ніж, їх розглянути важливо ознайомитися з такими поняттями.

Слайсер програма – програмне забезпечення, що перетворює вашу 3d модель в програмний код, який буде зчитуватися 3д-принтером.
слайсінг – процес перетворення моделі об’єкта в код.

Перш за все, побудована модель повинна бути розділена на шари, кожен з яких складається з заливки і периметра. Переміщення друкуючої головки принтера відбуваються на кожному наступному шарі по осях XY, при цьому здійснюється нанесення розплавленого пластику. По завершенню друку одного шару, здійснюється перехід на один шар вище по осі Z для друку наступного шару і т.д.

10 етапів підготовки 3д моделі до друку

 1. Сітка . Якщо модель складається з безлічі деталей, то необхідно їх перетворити в один.
 2. Плоска підстава моделі . На платформі принтера краще тримається модель, що має плоску підставу. Якщо модель раптом відклеїтися в процесі друку, то може статися зсув координат і порушиться геометрія основи 3д-моделі. Якщо ж створити плоску основу немає можливості або площину основи має маленькі розміри, тоді модель друкує на рафті. Однак існує ймовірність того, що рафт може зіпсувати поверхню моделі, в зв’язку, з чим краще його не використовувати.
 3. товщина стінок . Стінки моделі повинні бути товщі, ніж сопло принтера, крім того стінки мали бути зацікавленими рівні між собою. Якщо вказати занадто маленькі розміри, то принтер не зможе їх надрукувати, тобто товщина стінок повинна бути відповідною діаметру сопла.
 4. Создание 3д моделейнависають елементи . Для друку будь-якого нависає елемента буде потрібна підтримка. Тому краще звести кількість нависають елементів до мінімуму. Це скоротить час, необхідний для друку і скоротить втрати витратного матеріалу. Крім того, підтримки можуть зіпсувати поверхню готової моделі, з якою стикаються. Можна надрукувати нависає елемента, якщо кут нахилу – менше 70 градусів.
 5. точність . Механічні можливості вашого принтера визначають багато, в тому числі і точність по осі X і Y. Точність моделі по осі Z безпосередньо залежить від висоти шару. Висота повинна бути кратна висоті шару. Не варто забувати, що при охолодженні матеріалу він сідає, що тягне за собою зміну габаритів готового об’єкта. Діаметр отворів в моделі слід розширити на 0,1-0,2 мм.
 6. Дрібні деталі . Надрукувати дрібні деталі завжди складно, тому краще не робити їх за розміром менше, ніж діаметр самого сопла. Краще їх збільшити в 2 рази відносно діаметра сопла, так як в результаті постобробки дрібні деталі можуть зникнути зовсім або стати менш помітними.
 7. Вузькі місця . Провести обробку вузьких ділянок досить складно, для цього буде потрібно спеціальне обладнання, мікродрель або хімічні засоби. Тому краще зовсім їх не застосовувати.
 8. великі моделі . При побудові моделей великих об’єктів необхідно врахувати розміри друкуючої області вашого принтера. Якщо об’єкт має занадто великі розміри, то краще за все порізати його на частини, при цьому з’єднання краще підготувати заздалегідь, наприклад, ластівчин хвіст.
 9. Положення на платформі . Від розташування моделі безпосередньо залежить міцність готового виробу. Навантаження потрібно розподілити поперек шарів, а не вздовж. Інакше шари друку можуть розійтися.
 10. Формат файлу . Як правило, слайсери підтримують лише STL-формат, саме в цьому форматі найкраще зберігати свою модель.

Дотримуючись всі наведені правила, ви отримаєте якісну, міцну і точну готову модель вироби. Замовити послуги 3d моделювання і 3д друку ви можете у компанії KLONA . Ми завжди раді співпраці!