Пандемія Covid-19 показала один із головних ризиків бізнесу: брак робочих. Видання The Guardian провело опитування серед власників великого бізнесу – 41% директорів інвестують в роботів , Які замінять людини. сама ж роботизация підприємств окупиться за 3-5 років і знизить ризики бізнесменів.

Розповідаємо, де використовують сучасних роботів і що вони вміють. Не будемо говорити про автоматичні конвеєрних лініях і нерухомих роботах – вони нудні.

Безпілотний трактор Agrobot
Безпілотний трактор Agrobot

Патрульний робот в парку

Влада Сінгапуру відкрили для відвідування міський парк Біша-Анг Мо Кіо з одним правилом: відвідувачі дотримуються безпечної дистанції. Влада використовують робособак SPOT від Boston Dynamics щоб нагадувати відвідувачам парку про важливість дистанціювання.

Робособак в парку Сінгапуру
Робособак в парку Сінгапуру

На робособак встановили камери і гучномовець. Якщо робот бачить, що люди стоять дуже близько один до одного, він підходить до них і просить розійтися. Робособак SPOT працює 90 хвилин від однієї зарядки, тому разом з нею ходить спостерігач з запасним акумулятором.

Влада Сінгапуру розповіли, що вибрали робособак через наявність ніг: SPOT ходить по траві і піднімається сходами, а роботи на колесах так не можуть. Робот SPOT пройшов двотижневий тест і залишився в парку в якості патрульного.

Крім собаки влада Сінгапуру використовують 30 дронів для патрулювання парків під час пандемії. У майбутньому роботи зможуть стежити за порядком в громадських місцях і попереджати дрібні порушення.

Робот будівельник і рятувальник

Російська компанія Інтехрос розробила гусеничного робота Роїна. Робот призначений для рятувальних робіт, будівництва та демонтажу будівель в небезпечних умовах. Ширина Роїна – 75 см, висота – 180 см.

демонтажний робот Роїна
Демонтажний робот Роїн

До гусеничної платформі кріпиться гідравлічний інструмент, наприклад, відбійний молоток або маніпулятор. Гідравліка харчується від бензинового електрогенератора. Управління – з пульта. Для робіт в приміщенні є пульт з екраном.

Основна функція робота – демонтаж будівель. За даними Держстату, 84% нещасних випадків в будівельній індустрії відбуваються під час демонтажу. Робот Роїна замінить людини на небезпечних ділянках і буде виконувати роботу швидше. На точкових роботах Роїна впорається краще спецтехніки: він проїде в двері і підніметься на ліфті туди, куди не добереться звичайний екскаватор.

Хочете зробити свого робота? Замовте розробку корпусу !

Робота Роїна можна використовувати для рятувальних робіт: розбирати завали, прокладати шлях у задимлених приміщеннях, гасити пожежі. Є великі версії Роїна: роботи поїздів для залізничних робіт, роботи для установки на автомобіль.

В майбутньому демонтажні роботи зможуть замінити людей на небезпечних роботах. Очевидне рішення – роботи-шахтарі, які працюють в будь-яких умовах.

Робот автоматичний комбайн

У фільмі «Інтерстеллар» головні герої вирощували кукурудзу за допомогою безпілотних комбайнів. Такі комбайни є в реальному житті: вони будують маршрут по GPS і враховують місце розташування іншої техніки.

GPS вимагає постійного підключення до супутників і точного позиціонування. Помилка позиціонування в 30 см може призвести до зіткнення з перешкодою. Компанія Cognitive Technologies відійшла від GPS і розробила самонавчальний штучний інтелект для управління сільгосптехнікою.

робот Cognitive Agro Pilot
Комбайн, оснащений ІІ, від Cognitive Argo Pilot

Автопілот Cognitive Agro Pilot можна вбудувати в будь-який сучасний комбайн. Для цього потрібно встановити на комбайн камеру, процесорний блок і комплект для управління комбайном. Автопілот запускається по команді водія. ІІ визначає траєкторію руху, налаштовує положення і швидкість обертання жатки і огинає перешкоди.

За збиральний сезон Argo Pilot економить до 300 000 рублів на одному комбайні: автопілот витрачає менше палива і прибирає краще, ніж людина. Систему використовують господарства в США, Китаї, Росії і Бразилії.

Фермери майбутнього зможуть управляти господарством з офісу, а саме господарство буде працювати цілодобово.

безпілотний трактор

Компанія Aurora Robotics робить безпілотні трактори Agrobot. До них можна підчепити будь навісне обладнання: причепи, борони, автоматичні сівалки, косарки і інше. Agrobot оснащений камерами нічного бачення, щоб він міг бачити і працювати вночі, в туман або в дим.

сучасні роботи Агробот
Agrobot в природному середовищі існування

Сам Agrobot – це кузов з комп’ютером і гідроприводами для керування трактором. Цей кузов можна встановити на будь-який сучасний колісний трактор. Керувати трактором потрібно з планшета: можна повністю контролювати трактор як в грі або налаштувати автономну роботу за планом.

Aurora Robotics вважають, що автономні трактори збільшать прибуток фермерів за рахунок цілодобової роботи. Agrobot може за ніч виконати рутинну роботу, на яку у трактора з водієм піде 2-3 дні. Він може косити траву, розпушувати землю і розчищати сніг по заданому маршруту. Під наглядом людини Agrobot може посадити зерно і овочі, доглядати за посівом і збирати урожай.

Безпілотна доставка за допомогою робота-дрона

Інтернет-магазин Amazon тестує можливість доставляти невеликі посилки за допомогою безпілотних літальних апаратів – дронів. Для цього Amazon розробили власного дрона з 8 гвинтами і масивної аеродинамічній рамою. На одному заряді дрон може пролетіти 25 км і доставити вантаж вагою до 2,2 кг.

Дрон Amazon з вантажем
Дрон Amazon з вантажем

Китайська компанія Neolix почала випускати безпілотних доставщиків на колесах. Робот виглядає як невеликий автомобіль. На одній стороні доставщика – два десятка осередків з захищеними дверцятами, на іншій – дві великі осередки для доставки великих предметів. Щоб забрати замовлення потрібно підтвердити доставку в спеціальному додатку: робот відкриє осередок і дозволить забрати коробку.

Neolix постачальник
Доставщик Neolix. Плитки на корпусі – це дверцята осередків

Neolix планують створити ще кілька видів роботів на тій же базі. Наприклад, броньованого робота-інкасатора з відсіками для грошей і робота-продавця з вбудованим вендінговим автоматом. Є плани на робота-поліцейського, який патрулюватиме вулиці і передавати зображення з камер в поліцейську дільницю.

У робота на колесах є недолік: він не може піднятися по сходах, щоб доставити посилку на поріг будинку. Тому компанія Ford придумала двоногого робота-доставщика Digit. Робот працює в парі з безпілотним таксі: автомобіль підвозить Digit до потрібного будинку, Digit забирає коробку з багажника і доставляє її до дверей. За словами Ford, Digit піднімається по сходах і може доставляти замовлення в багатоквартирні будинки.

Роботи-постачальник допоможуть поліпшити логістику і прискорять безпеку доставки. Наприклад, літаючі дрони будуть доставляти посилки в багатоповерхові будинки, а роботи-носії начебто Digit – заносити в будинок важкі предмети.

Хочете зробити робота? ми допоможемо розробити електронну начинку .

Робот консультант в магазині

Таких роботів роблять багато компаній: Promobot, JJRC, Novarobot, AlfaRobotics, Accenture і інші. Роботи-консультанти пересуваються на колесах, так як вони не виїжджають з приміщень. У верхню частину робота-консультанта вбудовані екран для показу інформації відвідувачеві, термінал для оплати, динаміки, мікрофон і камери.

Promobot робот розробка
Promobot вітає відвідувачів

Більшість роботів-консультантів працюють як пересувні стенди. Найбільш просунуті моделі розуміють мову, можуть відповісти відвідувачу на питання чи показати рукою напрямок.

Зараз роботів-консультантів використовують більше для реклами, ніж для справи. В майбутньому робот людина зможе замінити людей там, де потрібно постійно спілкуватися з відвідувачами.

Наприклад, компанія Promobot пропонує замовнику самому зібрати робота і підключити до нього потрібні модулі. Робот Promobot може виконувати обов’язки консультанта, промоутера, консьєржа, екскурсовода і адміністратора. Вбудоване ПО розуміє мову на 10 мовах і запам’ятовує до 1000 осіб. У зв’язку з пандемією з’явилися роботи з температурними сканерами, які допомагають виявити хворих коронавірусів.

Роботи-консультанти допоможуть поліпшити якість обслуговування, прискорять процес покупки і оплати товару.

Прибирання приміщень за допомогою роботів

Домашні роботи пилососи існують вже 18 років. За цей час компанії Tidybot, Fybots і Avidbots розробили промислових роботів прибиральників. Висота промислових роботів – 1 метр, акумулятора вистачає на 2-4 години роботи. Такі роботи миють і полірують підлоги, прибирають велике сміття і пролиті рідини.

Avidbots Neo роботAvidbots Neo – робот-інтелігент

Наприклад, логістична компанія DHL використовує на своїх складах роботів Avidbots Neo. Робот розрахований на автономну цілодобову роботу:

  • змінює воду в баках;
  • чистить щітки;
  • змінює акумулятор замість того, щоб 4 з години стояти на базі зарядки.

За одну зарядку робот Avidbots Neo може відмити до 1500 квадратних метрів. Штучний інтелект Neo підбирає маршрут прибирання так, щоб не заважати людям працювати. При виявленні на підлозі великого незнайомого об’єкта робот повідомляє про це на пульт управління і їде прибирати в іншому місці. У зв’язку з пандемією виробники роботів-прибиральників розробляють модулі для дезінфекції підлог.

Роботи-прибиральники здешевлять підтримання чистоти на великих об’єктах. Також їх можна буде використовувати для дезінфекції та очищення приміщень в лікарнях, лабораторіях, небезпечних підприємствах.

Діагностика ліній електропередач роботами

Російська компанія Лабораторія майбутнього розробила квадрокоптер «Канатоход» для діагностики і ремонту проводів. Оператор направляє робота на лінію електропередач, а «Канатоход» самостійно сідає на дроти і починає діагностику.

Дрон Канатоход діагностує кабель
Дрон «Канатоход» діагностує кабель

Переваги «Канатохода»:

  • не потрібно знеструмлювати дроти для діагностики;
  • немає ризику для людини;
  • оперативність роботи, так як не потрібно підганяти спецтехніку і піднімати людину на висоту лінії електропередач.

В процесі діагностики робот пересувається по кабелю і виявляє такі проблеми: обриви, пошкодження ізоляції, стан вузлів і опор. «Канатоход» може самостійно закрити пошкоджену ізоляцію. В процесі діагностики він заряджається від високовольтної лінії як від бездротової зарядки.

Ремонтні дрони допоможуть лагодити електропроводку в важкодоступних місцях. Дешевше і швидше відправити на об’єкт фахівця з дроном, ніж машину зі стрілою і люлькою.

Робот-охоронець

Російська компанія СМП Роботікс створила охоронного робота Трал Патруль. Це невеликий чотириколісний робот з камерою нічного бачення, чутливим мікрофоном, датчиками газу, диму і вогню. Робота можна запрограмувати на патрулювання території або приміщення.

Трал Патруль робот охоронецьТрал Патруль на об’єкті. Труба зверху – це камери з оглядом на 360 °

Під час патрулювання робот повідомляє оператору про людей на об’єкті, що охороняється, про гучних звуках і інших потенційно небезпечних подіях. Також Трал Патруль постійно передає зображення з камер на пульт охорони.

Трал Патруль працює до 4 годин від однієї зарядки, шасі дозволяє перевозити додатковий вантаж до 30 кг. На нього можна встановити додаткові акумулятори або іншу корисну навантаження, наприклад, вогнегасники.

Схожі роботи-охоронці працюють в Японії, ОАЕ і США. Такі роботи зможуть чергувати цілодобово і виявляти небезпеки швидше, ніж люди.

Медичні роботи

Є два види медичних роботів: тренажери, на яких можна відпрацьовувати екстрену допомогу, і реабілітаційні системи. Реабілітаційні системи – це екзоскелети змінною потужності, які допомагають хворим відновити моторику кінцівок після травм.

Компанія ExoAtlet робить екзоскелети для відновлення ніг. Екзоскелет бере на себе частину ваги тіла і вчить пацієнта ходити. Лікар за допомогою планшета може регулювати потужність приводів екзоскелета в залежності від стану пацієнта. Наприклад, якщо хворий з працею рухає однією ногою, екзоскелет можна запрограмувати на нульову допомогу для здорової ноги і повну допомогу для хворої.

Пацієнт в екзоскелет ExoAtlet
Пацієнт в екзоскелет ExoAtlet

Також є версія ExoAtlet з корсетом для підтримки спини. Вона використовується для відновлення хворих з церебральним паралічем, ушкодженнями хребта та іншими травмами опорно-рухового апарату.

Екзоскелет для дорослих важить 32 кг, для дітей – 24 кг. ExoAtlet може працювати до 5 годин від однієї зарядки в залежності від ступеня допомоги пацієнту.

Медичні роботи і екзоскелети допоможуть хворим жити повноцінним життям. Пацієнт більше не буде прив’язаний до ліжка або інвалідного крісла .

Висновки

Сучасні роботи потрібні для таких цілей:

  • знизити людські ризики на небезпечних роботах;
  • замінити людину на нудних рутинних роботах;
  • збільшити прибуток за рахунок автоматизації рутинних процесів.

Роботів можна пристосувати для будь-якої роботи, в якій не потрібно приймати складні рішення. Більшість роботів складається з рухомої платформи для переміщення і додаткової платформи з робочим обладнанням.

У сучасній робототехніці не використовують потужний штучний інтелект або самообучающиеся програми. Роботам вистачає відносно простих програм для переміщення по заданому маршруту і виконання простих дій.

Основна проблема сучасних роботів – слабкі джерела живлення на 2-4 години автономної роботи. Деякі виробники вирішують проблему за допомогою гарячої заміни акумуляторів, а виробники автономної сільськогосподарської техніки використовують двигун внутрішнього згоряння як електрогенератор. Поки вчені не придумають компактні і потужні акумулятори – НЕ бачити нам швидких роботів з великим функціоналом.

Замовте розробку ПО для робота в студії Klona