3D друк – технологія виготовлення моделі виробу, побудована на методі пошарового нарощування об’ємного об’єкта, в процесі якої застосовуються різні витратні матеріали для 3d принтера – ABS пластик, PLA пластик, фотополімери та ін.

Список матеріалів, придатних для друку на 3d принтері, постійно поповнюється і на сьогоднішній день включає кілька десятків видів.

Це пластмаси, нейлон, папір, деревне волокно, гіпс, акрил, фотополімери, метал і навіть шоколад.

Розглянемо особливості найчастіше використовуваних матеріалів для 3d друку.Матеріали для 3D друку

ABS пластик

АБС-пластик – один з найбільш відомих та затребуваних витратних матеріалів. Даний вид матеріалуможе витримувати навіть сильний зовнішній механічний вплив, ударостійкий, жорсткий і міцний. Крім того, ABS пластик витримує температурну дію до 100 C°.

Цей «витратник» застосовується при нанесенні гальванічного покриття, а також при спайці контактів, він підходить як для точного лиття, так і для зварювання. Об’єкти, виготовлені з АБС-пластику, відрізняються блискучою поверхнею. Сам матеріал напівпрозорий, із жовтим відтінком, а також може бути пофарбований у різні кольори. Ще однією перевагою матеріалу є висока стійкість до кислот, лугів, бензину, жиру, вуглеводню та ін.

Головні недолік матеріалу – чутливість до атмосферних опадів та ультрафіолету. АБС має низький рівень електроізоляції і практично не поглинає вологу, нетоксичний. Матеріал доступний, вартість майже вдвічі нижча ніж у головного конкурента – PLA-пластика.

АБС пластик

Застосовується ABS пластик під час створення таких виробів як:

  • спортивний інвентар;
  • корпус приладу, деталі електроустаткування та інших видів техніки;
  • одноразовий посуд;
  • автозапчастини;
  • канцелярські товари;
  • дитячі конструктори та іграшки;
  • меблева фурнітура;
  • банківські та дисконтні картки, смарт-картки та ін.

PLA пластик

PLA пластик (полілактид) – найекологічніший пластик для 3d принтера та оптимальний витратний матеріал. Полілактид виготовляється на основі біологічних відходів (силос кукурудзи, цукровий буряк).

Об’єкти, створені із застосуванням PLA, відрізняються високим рівнем ковзання, що ідеально підходить, наприклад, виготовлення підшипників ковзання.

ПЛА пластик

Найчастіше з PLA виготовляютьдитячі іграшки, медичне приладдя та харчовий пластик, так як матеріал має мінімальний рівень токсичності, в порівнянні з іншими матеріалами.

Полілактид простий у доопрацюванні, до готового виробу може бути застосована шліфування або інші методи, для яких не потрібна наявність спеціалізованого обладнання.

Єдиний недолік матеріалу – поступове його розкладання і як наслідок його недовговічність, крім того, цей матеріал досить дорогий.

PVA пластик

PVA– полівінілацетат або всім відомий клей ПВА. Головна перевага даного витратного матеріалу є – його відмінна розчинність у воді, при цьому в інших випадках це головний недолік матеріалу.

Призначення полівінілацетату – підтримуюча роль при виготовленні об’єктів унікального дизайну та складної геометрії. PVA пластик також часто використовується як роздільник для деталей, надрукованих на 3д-принтері. Одним із недоліків матеріалу є його дорожнеча.

ПВА пластик

Фотополімери

Досить популярним матеріалом на сьогоднішній день є фотополімери.

Матеріалмає велику кількість різновидів, проте кожна їх змінює свою форму під впливом сонячних променів.

3д друк фотополімерами

Фотополімери можуть бути як жорсткими, так і рідкими. Об’єкти, створені на основі фотополімерів – міцні, стійкі до вологи та сонячного світла.

Металевий порошок

Металевий порошок може бути отриманий з таких металів як алюміній, мідь, золото та срібло, або сплавів цих металів. Об’єкти, виготовлені на основі металевого порошку, що відрізняються особливим металевим блиском, який не може бути отриманий при використанні навіть ABS пластику. Цей матеріал знайшов широке застосування у ювелірній майстерності та створенні коштовностей. Отримані моделі дуже міцні. Вартість порошку залежить від металу, з якого він отриманий.

3д друк металевим порошком

нейлон

Нейлон дуже схожий на свої властивості з таким матеріалом як ABS пластик. Алемає велику стійкість до високої температури та вбирає вологу. Стійкий до різноманітних хімікатів і розчинників. Основний недолік нейлону – тривалий період застигання матеріалу, а також необхідність відкачування з екструдера повітря.

3д друк нейлоном

Нейлон – токсичний матеріал. Здебільшого застосовується під час виробництва важелів, шестерень, деталей для медичного устаткування. А також виготовлення протезів, створення ливарних форм, виготовлення нейлонових струн для музичних інструментів.

Всі перераховані вище матеріали для 3d друку мають необхідний набір властивостей і достатньою міцністю. Найбільш популярними на сьогоднішній день залишаються ABS або PLA пластик. Однак вони не завжди задовольняють усім вимогам, що висуваються, тоді виробники вдаються до інших не менш якісних матеріалів.


Компанія KLONA оснащена сучасним обладнанням і накопичила чималий досвід у сфері застосування 3д-технологій, у разі потреби, здійснить для вас друк 3д-моделей будь-якої складності.