Створення прототипу

Перш ніж запустити виробництво нового виду продукції, виробники стикаються із необхідністю тестування нового продукту. У зв’язку з чим 3d прототипування є важливим попереднім етапом запуску виробництва.

Прототип (або майстер-модель) – це тривимірна модель виробу або технічний зразок, що дозволяє досліджувати властивості, функції та характеристики продукції, провести тестування виробу у реальних умовах, а також дає можливість створення зворотних форм для лиття.

Прототипування – це складна, відповідальна та трудомістка робота. Як правило, виконання таких завдань віддають сторонньому виконавцю з великим досвідом роботи та високим рівнем професіоналізму. У цій статті ми наводимо повну інструкцію щодо створення прототипу – чіткий покроковий алгоритм, корисний кожному, хто зіткнувся з необхідністю виготовлення майстер-моделі виробу.

Частина 1. Визначення виду прототипу

3D макет будинку

Прототипи розрізняються між собою за сферами застосування:

 1. Презентаційний прототип – майстер-модель міста, будинку чи кімнати, найчастіше такі прототипи застосовуються в дизайні інтер’єрів та архітектурі.
 2. Промисловий – прототип корпусу приладу, деталі, запчастини, двигуна та ін., цей вид використовують, як правило, виробничі та промислові підприємства.
 3. Товарний (продуктовий) прототип – 3д модель нового виду продукції чи товару, майстер-модель упаковки товару – товарні прототипи дуже корисні на виставках чи презентаціях.
 4. Транспортні – моделі літаків, автомобілів, космічних ракет, кораблів і т.д., що широко застосовуються в космічній та транспортній галузях промисловості.

Частина 2. 3D моделювання прототипу

Створити прототип виробу

Ще недавно виробництво майстер-моделі та виготовлення прототипів було складним та важким процесом, прототипи виготовляли вручну на базі складних напрацювань та креслень. Тепер, з появою 3d технологій, дані процеси значно спростилися і стали набагато оперативнішими.

3D моделювання прототипу виробу передбачає побудову тривимірної моделі продукту за допомогою професійного програмного забезпечення.

Моделювання прототипу включає наступні етапи:

 • побудова геометричної 3д-моделі об’єкта;
 • накладання та настроювання текстур;
 • створення сцен та оточення об’єкта (у разі потреби);
 • налаштування камер та додаткових спецефектів;
 • рендеринг.

Частина 3. Вибір методу виготовлення майстер-моделі

Послуги прототипування за допомогою 3D-принтера

Після того, як побудова 3D моделі прототипу завершена, необхідно вибрати метод виготовлення.

Найбільш відомими та популярними способами створення майстер-моделі виробу є:

3Д фрезерування на верстатах із ЧПУ;
Тривимірний друк.

3Д фрезерування це процес створення прототипу за допомогою спеціального обладнання – фрезерного верстата з ЧПУ, що дозволяє виготовити прототип будь-якої складності, будь-якої форми та конфігурації. Крім того, дозволяють вибрати оптимальний для вашого випадку матеріал прототипу – метал, пластик чи дерево. 3д-фрезерування – найточніший спосіб 3d прототипування.

Тривимірний друк (3D друк) – спосіб прототипування виробів на основі принципу пошарового нарощування об’єкта, при цьому допоможуть бути використані наступні види 3д друку – селективне лазерне спікання, струменеве моделювання, стереолітографія, друк полімерною ниткою. Різноманітність та практично безмежні можливості сучасних 3д-принтерів дозволяють використовувати у процесі 3д друку ABS та PLA пластик, полімерний порошок, акрил, фотополімери, а також широкий перелік інших матеріалів.

Частина 4. Тестування прототипу

Гтовий прототип важливо протестувати.Ефективна майстер-модель виробу повинна відповідати таким вимогам:

 • точність – бути точною копією реального об’єкта;
 • наочність– демонструвати всі властивості та характеристики виробу у наочній формі;
 • оперативність – прототип має бути придатним для практичного застосування;
 • функціональність – зберігати всі функції реального об’єкта.

Частина 5. Дороблення та удосконалення прототипу

На заключному етапі прототипування, як правило, здійснюється підсумкове доопрацювання готового прототипу, доведення його до «ідеального» зразка. У разі потреби також здійснюється створення форм для лиття.

Якісне прототипування виробів допоможе здійснити компанія КЛОНА швидко та за доступними цінами. Крім того, ми допоможемо вам налагодити ваше дрібносерійне виробництво.