Прес-форми – основні елементи в конвеєрному виробництві металевих, пластмасових та інших ливарних виробів. Вони визначають форму конструкції виготовляються об’єктів. Від точності налагодженості виробництва прес-форм залежить якість кінцевої продукції.

Що таке прес-форма

Прес форма – пристрій для формування виробів різної конструкції з пластмас, гуми, металів та іншої сировини під дією тиску, утвореного на ливарних машинах. Це ємність, що повторює обриси готового об’єкта, в яку заливається розплавлений матеріал.

Прес-форми використовують під час лиття під тиском металевих і пластмасових матеіалов і по виплавлюваних моделях, а також пресування полімерів. Через досить високу ціну найчастіше їх застосовують для масового і серійного виготовлення.

Конструкція прес-форми

Прес-форми складаються з деталей, умовно діляться на дві групи. першу представляють елементи технологічного призначення (робочі). Вони стикаються з перероблених сировиною і беруть безпосередню участь у наданні виробам необхідної форми. До них відносяться пуансони, матриці, опорні підшипники, різьбові знаки.

У другій групу входять деталі конструктивного значення. При формуванні виробів вони не стикаються з матеріалом. Призначені для забезпечення роботи елементів технологічного призначення і необхідні для взаємної фіксації в певному положенні деталей форми, закриття і відкриття її, а також зв’язку з вузлом змикання форми литого обладнання. До них відносяться фіксатори, виштовхувачі, напрямні колонки, втулки, опорні планки, система підігріву і охолодження, ручки форм.

Пресс-форма для литья под давлением

Класифікація видів прес-форм

За принципом дії прес-форми діляться на:

  1. прямого пресування . Використовують для розробки об’єктів простої форми. Зважаючи на високу вартість виробництва їх не застосовують для виготовлення великих партій продукції. Конструкція прес-форми включає матрицю, на яку викладається сировину, і пуансон для його ущільнення. Затиснутий між двома елементами матеріал тоншає і заповнює всі поглиблення форми.
  2. литтєвого пресування . Головною перевагою є можливість виготовлення великих партій продукції різної конфігурації і складності. Перед пресуванням вони знаходяться в зімкнутому стані. Заливка сировини в них здійснюється за допомогою окремої завантажувальної камери (верхньої або нижньої).

Форми для виготовлення об’єктів методом лиття класифікуються за кількома ознаками.

За характером використання – знімні і стаціонарні. Форми першого типу в процесі формування виробів не фіксуються на плитах ливарних машин і періодично прибираються з них з метою отримання готової продукції. Стаціонарні прес-форми зустрічаються частіше, ніж знімні. Заливка матеріалу в них, а також витяг виготовлених виробів виконується без необхідності зняття їх з плити автомата для лиття.

Виготовлення прес-форм в Україні

По розташуванню площини роз’єму – з вертикальними і горизонтальними площинами. Форми з однією вертикальною поверхнею оснащені роз’ємом на дві частини (пуансон і матрицю) в одній площині, яка перпендикулярна горизонтального положення зусилля вузла змикання. Ємності з двома вертикальними поверхнями мають роз’єм з трьох частин в двох площинах.

У прес-формах з парою горизонтальних поверхонь утворений роз’єм на три відрізка в двох площинах, які перпендикулярні вертикальному розташуванню зусилля вузла змикання.

За кількістю одночасно формованих об’єктів – одно- і багатогніздові. У перших за один цикл лиття утворюється один виріб, по-друге – кілька.

За способом виймання готових виробів – з виштовхує вкладишами або стрижнями, без поршня і з стикаємося плитою. З прес-форм останнього типу об’єкти витягають за допомогою стиснутого повітря або вручну. Виштовхують вкладиші при формуванні частково або повністю утворюють певну поверхню продукції, а під час виштовхування – тиснуть на неї, поки вони не випаде з форми. Виштовхують стрижні при добуванні об’єкта тиснуть тільки на його окремі ділянки.

Прес-форми з холодноканальной і горячеканальной літніковой системою

литниковая система – елемент конструкції прес-форми з резервуарів і каналів, через які рідкий матеріал подається в порожнину для лиття. При використанні холодноканальной системи литник не нагрівається. При охолодженні сформованої виливки він охолоджується, а потім випадає з нею під час, або після відкриття прес-форми. Вироби з холодноканальной системою відрізняються надійністю, невисокою вартістю, простотою в застосуванні і обслуговуванні. Але нерідко ці достоїнства перекриває єдиний недолік – наявність непотрібного ливника після завершення кожного циклу лиття.

Прес-форма для пляшок

При застосуванні прес-форм з горячеканальной системою литник розплавлений. Розігрів системи здійснюється перед запуском прес-форми в роботу, а під час всього виробничого циклу матеріал в літники підтримується в в’язкотекучий стані.

Прес-форми з горячеканальной літніковой системою характеризуються дорожнечею і непростий конструкцією, вимагають великих витрат електроенергії та інтенсивного охолодження, складні в обслуговуванні (трапляються поломки нагрівачів, в порожнину гарячого каналу іноді потрапляють домішки, перегорає нетермостойкіе полімер, пр.). Головна перевага – відсутність затверділих літників (хоча іноді вони і присутні), які випадають з готовою продукцією при кожному циклі лиття. Це дозволяє не тільки економити сировину і запобігати утворенню виробничих відходів, а й застосовувати ливарні машини з меншим об’ємом упорскування, а також прискорювати процес охолодження виготовлених об’єктів.


Зв’яжіться з менеджерами компанії KLONA і замовте виготовлення зразків прес-форм для лиття виробів з будь-яких матеріалів!